شیشه ضدگلوله چیست؟

شیشه ضدگلوله به شیشه‌ای گفته می‌شود که در برابر گلوله مقاومت زیادی دارد. شیشه های ضدگلوله ازنظر ظاهری تفاوت زیادی با شیشه‌های معمولی ندارند و از چندلایه شیشه سکوریت ساخته می‌شود. لایه‌های شیشه ضد سرقت با پلاستیکی بادوام که حالت چسب مانند دارد تحت عنوان چسب pvb طی فرایند حرارتی بسیار بالا به هم چسبانده می‌شوند و شیشه ضدگلوله را تشکیل می‌دهند شیشه ضدگلوله را می‌دهند. حرارت لازم برای ساخت این شیشه ها 120 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این شیشه با نام شیشه طلافروشی نیز شناخته می‌شود. این نوع از شیشه در برابر عبور گلوله تقریبا ایمن می‌باشد و در صورت برخورد گلوله اجازه رد شدن به آن را نمی‌دهد.

شیشه ضدگلوله

شیشه ضدگلوله

فرق اساسی ومهم این شیشه با شیشه های معمولی ایناست که شیشه‌های معمولی پس از برخورد ضربه شکسته می‌شوند و در اشکال برنده ای فرو می‌ریزند ولی شیشه‌های ضدگلوله مانند شیشه‌های سکوریت شده به شکل پودری می‌شکنند، این شیشه‌ها علاوه بر آن مانند شیشه‌های لمینت فرو نمی‌ریزند و شکسته‌ها به صورت یکپارچه در کنار هم باقی خواهندماند.

 

تاریخچه

نخستین بار یک شیمیدان فرانسوی به نام بندیکتوس در اوایل قرن بیستم بر اثر یک تصادف جالب توانست تکنیک اولیه ساخت نوعی شیشه نشکن و مقاوم را بدست آورد. این شیمیدان در آزمایشگاه در حین کار شیشه اش افتاده و در کمال تعجب می‌بیند که شیشه نمی‌شکند و پس از بررسی شیشه به این نتیجه می‌رسد که مواد موجود در شیشه حاوی کربن بوده و دلیل مقاومت شیشه هم به همین دلیل می‌باشد.

تاریخچه شیشه ضدگلوله

تاریخچه شیشه‌های ضدگلوله

مهمترین نکته در لایه هایی از پلاستیک و شیشه است و از شیشه های معمولی ضخیم تر و پلاستیک درون لایه ها معمولاً از مواد کربن دار می‌باشد.این شیشه ضخیم ولی شفاف است و وقتی گلوله به سمت شیشه ضد گلوله پرتاب می‌شود اولین لایه شیشه سوراخ می‌شود ولی لایه پلاستیکی فشار گلوله را می‌گیرد و آن را متوقف می‌کند و گلوله نمی‌تواند به آخرین لایه شیشه برسد.

 

شیشه ضدگلوله چگونه ساخته می‌شود؟

شیشه ضد گلوله که در واقع همان شیشه لمینت با مقاومت بسیار بالایی است. این شیشه ها از دو یا چند لایه شیشه با لایه‌هایی از طلق PVB تشکیل شده است که در اثر حرارت دهی یکپارچه شده اند. هر چه ضخامت و تعداد لایه‌های شیشه و PVB بیشتر باشد به همان اندازه مقاومت این شیشه نیز بیشتر می‌باشد.

شیشه‌های ضدگلوله چگونه ساخته می‌شوند؟

شیشه‌های ضدگلوله چگونه ساخته می‌شوند؟

ضخامت شیشه‌هایی که با نام شیشه ضدگلوله شناخته می‌شود بین 7 تا 7.5 میلی متر است. شیشه ضد گلوله در رنگ‌‌ها و اندازه‌‌های مختلف تولید می‌شود و برای فضاهایی مانند بانک‌‌ها، صرافی‌‌ها، جواهر فروشی‌‌ها و… که به امنیت بالایی در برابر سارقان نیاز دارند، مناسب می‌باشد. رنگ شیشه‌ های ضد سرقت براساس نیاز و سلیقه متنوع است.

 

مزایای شیشه های ضدگلوله

 • کیفیت دید بسیار بالا، بدون موج و انحراف در دید
 • لایه‌های PVB بدون رنگ جهت شفافیت بالای شیشه
 • امکان تولید در ابعاد و طرح‌های مختلف
 • تولید شیشه به صورت صاف و خم
 • طول عمر بالای شیشه به دلیل استحکام بالا

 

کاربرد شیشه ضدگلوله

ضخامت شیشه ضدگلوله از ۸ تا ۷۵ میلی‌متر با توجه به کاربرد آن متفاوت است. ضخامت هر یک از لایه‌های شیشه بین ۴ تا ۱۰ میلی‌متر می‌باشد و لایه چسبی که بین این شیشه‌ ها استقاده می‌کنند حدود ۱ تا ۳ میلی‌متر است. اما مهم‌ترین کاربرد شیشه‌های ضدگلوله در بانک‌ها، شیشه‌های خودرو، ادارات مختلف، شیشه طلا فروشی و صرافی‌ها می‌باشد. کارمندان بانک‌ها و طلا فروشان معمولاً به دلیل رعایت نکات امنیتی پشت باجه‌های شیشه‌ای ضدگلوله می‌نشینند.

کاربرد شیشه ضدگلوله در طلافروشی

کاربرد شیشه‌های ضدگلوله در طلافروشی

ضخامت این شیشه‌ها متفاوت است، هرچه ضخامت شیشه بالاتر باشد مقاومت شیشه می‌باشد. شیشه‌های ضدگلوله جهت مصارف ساختمانی متعدد و انواع رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شدت ضربه‌ای که به شیشه‌های ضد سرقت توسط سلاح‌های مختلف وارد می‌شود متفاوت می‌باشد به همین دلیل ضخامت مختلفی برای شیشه‌های ضد سرقت در نظر گرفته می‌شود. منظور از شیشه ضدگلوله نشکن صرفاً مقاومت بالای شیشه در برابر گلوله است و هر شیشه‌ای آستانه تحملی دارد.

 

قیمت

 عوامل زیادی بر قیمت شیشه های ضدگلوله موثر است برخی از آنها را برای شما در زیر شرح خواهیم داد:

 • نوع شیشه گه سکوریت یا کریستال
 • ضخامت شیشه در قیمت آن تاثیر زیادی دارد که از ۴ تا ۱۰ میلی‌متر ضخامت متغیر می‌باشد.
 • تعداد لایه‌های شیشه مورد استفاده که از ۲ لایه شروع و روند افزایشی دارد.
 • عامل دیگری که بر قیمت شیشه های ضد گلوله تاثیر دارد تعداد لایه‌های پلی کربناتی است که بین شیشه‌ها قرار می‌گیرد و وابسته به تعداد شیشه‌ها می‌باشد.
 • عامل دیگری که در قیمت تاثیر گذار است رنگ شیشه می‌باشد مانند شیشه بی‌رنگ، برنز، دودی ورنگ‌های دیگر
 • ابعاد شیشه باید طبق عرض و ارتفاع استاندارد باشد و در غیر این صورت نحوه محاسبه قیمت متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست