آینه کاری

آینه‌ کاری نوعی تزیین داخلی ساختمانی است که با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل ها و بته‌ها تشکیل می‌شود. در هنر آینه‌کاری، هنرمند آینه‌کار با استفاده از شیشه های ساده یا شیشه های رنگی و برش آن به اشکال متنوع، فضایی درخشان و زیبا در بناها می‌آفریند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آینه تشعشع، درخشش و زیبایی در تزیینات بناها ایجاد می‌شود و پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است.

آینه کاری

آینه کاری

آینه‌کاری یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به شمار می‌آید و در دوره ساسانیان رایج بوده است. از آیینه کاری های بجا مانده می‌توان بنای دیوانخانهٔ شاه طهماسب صفوی (۹۳۰ – ۹۸۴ق‌/ یا ۱۵۲۴ – ۱۵۷۶م‌) در قزوین را نام برد. آب و آینه در فرهنگ ایرانیان نماد پاکی و روشنایی، راستگویی و صفا بوده‌اند و به احتمال زیاد کاربرد آن در معماری نیز همین معنا را دارد.

علاوه بر این ریشه‌های اقتصادی آینه‌کاری را نباید فراموش کرد. در سده ۱۰هجری قمری آینه از اروپا به ویژه از ونیز به ایران وارد می‌شد و بخشی از این آینه‌ها هنگام جابه‌جایی در راه می‌شکست. هنرمندان ایرانی برای بهره‌گیری از قطعات شکسته راهی ابتکاری یافتند و از آن ها برای آینه‌کاری استفاده کردند و آینه‌کاری ظاهراً با کاربرد آنها آغاز شد. آینه کاری در آغاز با نصب جام‌های یک پارچه آینه بر بدنه بنا شروع شد. نه تنها درون بنا بلکه دیوارهای ستون‌دار عصر صفوی نیز با آینه‌های بزرگ تزیین شد.

 

مصالح و مواد مورد استفاده در هنر آینه کاری

این مصالح عبارتند از: آینه چسب یا بُنکس (در اصطلاح چسب چوب را گویند)، سریش و گچ نرم. ابزارهایی که در هنر آینه کاری استفاده می‌شوند عبارتند از: قلم طراحی، خط کش چوبی برای خط اندازی روی شیشه، میز زیر دست، الماس آینه بر و تنها ابزاری که در نصب آن به کار برده می‌شود کاردک است.

 

آینه کاری دکوراتیو در تغییر دکوراسیون منزل

اگر قیمت، زمان صرف شده و همچنین زحمات آینه کاری دکوراتیو رو با انواع دیگه ی تغییر دکوراسیون منزل مقایسه کنیم، به راحتی متوجه می‌شویم که تفاوت زیادی بین آینه کاری دکوراتیو با دیگر تغییرات دکوراسیون هستش. با توجه به اینکه در آینه کاری دکوراتیو، می‌تواند برای ما با کمترین حالت ممکن هزینه رخ بده، تصمیم گیری ما رو برای تغییر دکوراسیون منزل خیلی راحت می‌کند. وقتی هم ارزون در میاد، همزمان انجام آن خیلی کم است و هم تر و تمیز و بدون درد سر می‌باشد.

آینه‌ دکوراتیو در منزل

آینه‌ دکوراتیو در منزل

با یک جانمایی و مکان یابی خوب و همچنین انتخاب یه طرح مناسب و مطابق با ویژگی های منزل تون، به راحتی می‌توانید یک تغییر اساسی در دکوراسیون داخلی منزل خودتون بدید. تیم مشاوران شرکت لاکوبل آماده هستند تا شمارو برای این تصمیم راهنمایی کنن. آینه کاری دکوراتیو میتواند تاثیر خیلی زیادی در تغییر دکوراسیون منزل شما داشته باشد.

 

چند نمونه از آینه های بکاررفته در آینه کاری

در مطلب زیر چند نمونه از آینه های موجود در بازار که در طراحی دکوراسیون استفاده می‌شوند به طور مختصر آورده شده است، با سایت لاکوبل همراه باشید.

 

آینه کاری با آینه‌های چینی، عربی و ترک

آینه‌های چینی، ترک و عربی موجود در بازار با رنگ سفید یا همان آینه نقره‌ای است. از لحاظ کیفی، آینه‌های چینی، ترک و عربی با ظاهری تقریبا یکسان، کیفیتی برابر و قیمتهایی نزدیک به هم هستند. این آینه‌ها دارای ضخامت‌های 4، 5 و 6 میل هستند. به صورت 2 لایه کوتینگ که از پشت با جیوه و نیترات نقره پوشانده شده‌اند. دو لایه کوتینگ بودن آینه‌ها تاثیر مستقیمی در طول عمر آینه‌ها دارد. متاسفانه آینه‌هایی که در طول پروسه تولید با آلومینیوم از پشت پوشانده می‌شوند، طول عمری کوتاه‌ (بین 6 ماه تا 2 سال) دارند. بارها مشاهده شده که این آینه‌ها، در مقابل رطوبت، چسب آکواریوم، گرما و … واکنش شیمیایی نشان داده و باعث ایجاد قارچ‌هایی در پشت شیشه می‌شود که در ظاهر آینه کاملا قابل تشخیص می‌گردند و آن را زشت و بهم ریخته نشان می‌دهد.

 

آینه‌ دکوراتیو آنتیک

همانطور که از اسم این دسته آینه‌ها مشخص است، آینه‌هایی با سبک و سیاق کهنه‌کاری هستند که در وهله اول از نظر عامه مردم آینه‌ای بی کیفیت و با ظاهری عجیب می‌آیند، مانند آینه‌هایی که کیفیت جیوه پشت را از دست داده و تغییر حالت داده است.

آینه کاری

آینه کاری

ولی واقعیت چیز دیگری‌ست، در واقع مدل این آینه‌ها بدین شکل است که امروزه استفاده زیادی در عرصه معماری از این دست آینه‌ها می‌شود. لازم به ذکر است با توجه به طرح و رنگ، این آینه‌ها بیشتر در دکوراسیون‌هایی با طرح کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آینه ذغالی

آینه ها از لحاظ ضخامت، جنس، سایز جام و رنگبندی دارای تقسیمات متنوع و زیادی هستند. یکی از رنگ های آینه که امروزه در عرصه دکوراسیون داخلی و صنعت شیشه بسیار پرکاربرد است آینه زغالی می‌باشد. امروزه به علت خاص بودن رنگ آینه های زغالی و رفله زیادی که بازتاب می‌کند، به عنوان دیوارپوش، رومیزی، ساخت باکس، میز، کنسول و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آینه ذغالی

آینه ذغالی

آینه های زغالی را با نام آینه کربن نیز بکار می‌برند. ضخامت آینه های زغالی 4، 5 و میل است و در فضاها، لابی هایی که دارای نور طبیعی و حتی غیر طبیعی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آینه کاری با آینه ایرانی

تنوع رنگ آینه‌ها شامل سفید (نقره‌ای)، کربن (ذغالی)، مشکی، برنز روشن و تیره، رزگلد روشن و تیره، سبز تیره و سبز روشن می‌شود و ضخامت آنها نیز از 4 تا 6 میل متفاوت است.

 

آینه‌ دکوراتیو بلژیکی

مناسب تر است به جای کلمه آینه‌های بلژیکی از کلمه آینه بلژیکی استفاده کنیم، چرا که کشور بلژیک و چک در عرصه شیشه و آینه کاری صاحب سبک با قدمت و تجربه بالایی هستند. کشور چک که در عرصه بلور و کریستال زبانزد عام و خاص می‌باشد و کشور بلژیک هم در این زمینه نیازی به تعریف و تمجید ندارد.

آینه‌ دکوراتیو بلژیکی

آینه‌ دکوراتیو بلژیکی

کمپانی AGC بلژیک تولید کننده بهترین آینه و شیشه در دنیا است. نه تنها دارای شیشه کریستال فوق شفاف مغز آبی است بلکه بصورت سه لایه کوتینگ می‌باشد. یعنی علاوه بر پوشش جیوه پشت آینه و کوتینگ محافظ پشت آن دارای یک لایه مضاعف رنگ مخصوص شیشه از پشت با رنگ سبز کمرنگ است که طول عمر آینه را به حداقل بیست و پنج سال می‌رساند.

 

بایدها و نبایدهای استفاده از آینه دکوراتیو در دکوراسیون داخلی

آینه ها کاربردهای متنوعی در خانه دارند، به عنوان مثال آینه ها بر روی بازتاب کردن نور، باز کردن فضای داخلی و به طور کلی بهبود دکوراسیون نقش موثری ایفا می‌کنند. با این وجود بهتر است در آینه کاری رعایت چند نکته را در نظر داشته باشید.

 

آینه کاری در فضاهای بزرگ

یک آینه بزرگ در یک فضای کوچک توهم عمق ایجاد می‌کند، بنابراین از بکار بردن این آینه های بزرگ در آینه کاری نترسید. طراحان بزرگ و مشهور همیشه از یک آینه در مناطقی همچون بالای میز نهارخوری و مقابل لوستر استفاده می‌کنند تا با عمق بوجود آمده و بازتاب نور، فضای بزرگ تری را تداعی کند. اغلب مردم تصور اشتباهی در مورد آینه ها در فضای خانه دارند و آن هم این است که آینه ها از مد افتاده و قدیمی هستند. در صورتی که آینه ها نقش پر رنگ تری در دکوراسیون های مدرن پیدا کرده اند و دلیل آن هم ویژگی های تاثیرگذار بر روی نمای کلی فضا است.

آینه دکوراتیو در دکوراسیون داخلی

آینه دکوراتیو در دکوراسیون داخلی

ممکن است آویزان کردن آینه دکوراتیو برای پوشاندن یک فضای خالی هیجان انگیز باشد، اما اطمینان حاصل کنید که این موضوع منعکس کننده چیزی است که ارزش جستجو را دارد. به یاد داشته باشید: بدترین کاری که یک دکوراتور می‌تواند انجام دهد آویزان کردن آینه هایی است که منعکس کننده اجسام و اتفاقات ناخوشایند در خانه شما هستند. به طور مثال، شما هرگز نمی‌خواهید آینه ای را در محلی قرار دهید که می تواند انبوهی از درهم و برهمی یا حتی یک اثاثیه غیر جذاب را منعکس کند.

بنا به گفته ی متخصصین طراحی دکوراسیون، چندین روش ابتکاری برای استفاده از اسباب و اثاثیه های آینه دار (مانند کنسول، میز، بوفه و … ) برای تقویت دکوراسیون خانه شما وجود دارد. این وسایل در اثر خطای دید چشم را به این فکر می‌اندازند که آینه ای وجود ندارد.اما باید در استفاده از مبلمان آینه ای در یک اتاق شلوغ احتیاط کنید. اگر اتفاقات زیادی در داخل اتاق رخ می‌دهد و تجهیزات و وسایل زیادی داخل اتاق قرار می‌دهید، استفاده از مبلمان آینه ای توصیه نمی‌شود.

 

آینه کاری در آشپزخانه و اتاق خواب

استفاده از آینه ها را در آشپزخانه و اتاق خواب محدود کنید. وجود آینه ها در آشپزخانه ضروری نیست و به علت وجود اجسام مرطوب و امکان کثیف شدن،نیاز به نگهداری و تمیزکردن مداوم دارد. همچنین باید استفاده از آینه ها در اتاق خواب را محدود کنید. به عنوان مثال روبروی تخت خواب جایگاه مناسبی برای آینه ها نیست چرا که شما هر زمانی که از خواب بیدار شوید خود را درون آن آشفته خواهید دید.

آینه کاری پشت تخت خواب

آینه کاری پشت تخت خواب

اما بکارگیری این آینه ها در محیط هایی از اتاق خواب که منعکس کننده تخت خواب نیستند مانعی ندارد. همچنین شما می‌توانید از آینه ها در قسمت پشتی تخت خود استفاده کنید.

 

آینه کاری در سقف

از بکارگیری آینه ها در سقف اجتناب کنید. ممکن است کاملا واضح باشد اما باز هم ما توصیه می‌کنیم که از بکارگیری آینه ها در سقف خودداری کنید. “بکارگیری یک آینه روی سقف بسیار قدیمی است.” این دقیقا چیزی است که شما در یک متل ارزان قیمت یا در برخی از فیلم های قدیمی با سیستم دهه 1970 می‌بینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست