تعریف نمای شیشه

نمای شیشه ای عایق و کنترل کننده‌ی بسیاری از اصوات است و امکان استفاده و بهره وری مستقیم از انرژی خورشید را فراهم کرده در نتیجه می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی شود. تنوع رنگ و مدل بسیار زیاد است. نمای شیشه نسبت به مصالح ساختمانی دیگر اضافات کمتری دارد.

 

کاربرد‌های نمای شیشه ای

در اوایل قرن بیستم استفاده از شیشه وارد یک دوره جدید شد که آن را معماری مدرن نامیدند. سپس استفاده از شیشه در نماهای ساختمان‌ها پررنگ تر شد و محبوبیت خاصی پیدا کرد، به طوری که می‌توان گفت امروزه جز اولین نماها می‌باشد که در برج های لوکس به کار برده می‌شود.

باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران

برای مثال می‌توان گفت که در ایران در ساختمان بانک مرکزی و باغ کتاب تهران و بازار بزرگ ایران که از بزرگ‌ترین پروژه ها محسوب می‌شوند از نمای شیشه ای درآنها استفاده کرده‌اند.

 

مزایای نماهای شیشه ای

اخیرا با پیشرفت تکنولوژی در ساخت و تولید تجهیزات و مصالح ساختمانی، شیشه های تک جداره از محبوبیت کمتری میان معماران برخوردارند، و در نماهای شیشه ای معمولا از شیشه های چند جداره استفاده می‌کنند. بنابراین به چند مورد از مزایای شیشه‌ای چند جداره می‌پردازیم.

مزایای نماهای شیشه ای

مزایای نماهای شیشه ای

کاهش بار اضافی ساختمان، عایق دما و صوت، حداکثر استفاده از روشنایی نور خورشید، جلوگیری از ورود اشعه ماوراء بنفش، سرعت اجرای بالا، تامین دید یکپارچه برای افراد داخل ساختمان، ظرافت و زیبایی چشم نواز و مقرون به صرفه بودن از جمله مزایای نمای شیشه ای می‌باشد.

 

معایب نمای‌شیشه ای

از جمله معایب نمای‌شیشه ای این است که در فصل گرما به دلیل تابش مستقیم نور خورشید به داخل بنا، باعث افزایش دمای داخل بنا می‌شود و باعث می‌شود انرژی بیشتری مصرف شود، که برای برطرف کردن این عیب از شیشه‌های رنگی و یا پرده های داینامیک استفاده کرده اند.

معایب نمای‌شیشه ای

معایب نمای‌شیشه ای

عیب دیگر نمای شیشه ای این است که به هنگام بارش باران و گرد و خاک، آلودگی‌ها به نما می‌چسبند که باعث می‌شود زیبایی داخلی نما کاهش پیدا کند، که برای رفع این مشکل از سایبان ها استفاده کرده‌اند. نکته قابل توجه این است که تمیزکردن نمای شیشه ای بسیار راحت می‌باشد، که باید هرچند ماه یکبار نمای‌شیشه ای را تمیز کرد.

 

انواع نمای‌شیشه ای

نمای‌شیشه ای به سه نوع اسپایدر، شیشه های دوجداره بدون فریم یا نمای شیشه ای فریم لس و نمای‌شیشه ای کرتین وال تقسیم می‌شود. نمای‌شیشه ای اسپایدر به عنوان یک نمای استاندارد شناخته شده است زیرا تا حد زیادی معایب نمای‌شیشه ای را کاهش داده است. از ویژگی‌های بارز نمای‌شیشه‌ای اسپایدر می‌توان به استفاده از شیشه های ضد تشعشع نور خورشید برای مناطق گرم و همراه با سطح آفتاب گیر و همچنین استفاده از شیشه دو جداره و لمینیت دو جداره اشاره کرد که از ویژگی های بارز نمای شیشه‌ای اسپایدر محسوب می‌شوند.

انواع نماهای شیشه ای

انواع نماهای شیشه ای

شیشه های دوجداره بدون فریم یا نمای شیشه ای کرتین وال فریم لس از زیبا ترین انواع می‌باشد زیرا یکپارچه بوده و با ایجاد سطح بصری یکنواخت بسیار زیبا می‌گردد زیبایی منحصر به فردی را به وجود می‌آورد. لازم به ذکر است که در این نوع نما فریم های دور شیشه دیده نمی‌شوند. نمای شیشه‌ای کرتین وال نوع خاصی از نمای شیشه‌ ای است، زیرا به دلیل داشتن قابلیت‌هایی مانند عدم ورود رطوبت و سر و صدا و عایق حرارتی از محبوبیت خاصی برخوردار است. نمای شیشه ای کرتین وال از سه نوع سیستم در پوش دار، نیمه در پوش دار و فول فریم لس برخوردار است.

 

استفاده از نمای شیشه ای رنگی، یک تیرو چند نشان

یكی از راه های زیبا كردن و رنگ بخشیدن به نمای ساختمان ها، استفاده از شیشه های رنگی می‌باشد. با این كار میزان نور ورودی به داخل افزایش می‌یابد و علاوه بر ظاهر بیرونی، درون ساختمان هم رنگی و زیبا می‌شود. با ایجاد خلاقیت و نوآوری می‌توانیم نماهای متفاوت بسیاری ایجاد كنیم و در استفاده از طرح و رنگ دست طراح كاملا باز است. همچنین استفاده از نور طبیعی مصرف انرژی برای روشن كردن فضای داخلی ساختمان(به خصوص در سازه های تجاری) را كاهش می‎دهد.

استفاده از نمای شیشه ای رنگی، یک تیرو چند نشان

استفاده از نمای شیشه ای رنگی، یک تیرو چند نشان

در معماری مدرن، ‌بازی با نور و شیشه یكی از عناصر پیشرو و قابل توجه است. چه در كل نما و چه در استفاده در بخشی از نما، شیشه رنگی به نما شكلی زیبا و متفاوت می‌بخشد. علاوه بر این، برای ساختمان های تجاری و پنل های تبلیغاتی انتخاب خوبی هستند چرا كه به دلیل تفاوت با سایر نماها نظر مشتریان را به خود جلب می‌كنند.

 

قیمت نماهای شیشه ای

قیمت نما شیشه‌ای در مدل‌های مختلف نماهای شیشه ای متفاوت می‌باشد. درنوع اسپایدر، قیمت بر اساس اندازه و متر مربع است. هم چنین درتعیین قیمت نمای اسپایدر، ارتفاع ساختمان، نوع شیشه اسپایدر و قطعه نگهدرانده شیشه و کیفیت ابزار مورد توجه قرار می‌گیرد. در بین قطعات نگهدارنده در نمای اسپاید، فین گلس از دیگر نماهای شیشه ای اسپایدرمانند استیل و کابلی گرانتر است.

قیمت نمای شیشه ای

قیمت نمای شیشه ای

در مدل های دیگر مانند فریم لس، مساحت سطح موردنظر، ناحیه و شهر مورد استفاده و شرکت سازنده فریم لس اهمیت دارد. به طورکلی مواردی مانند نوع و کیفیت شیشه، سکوریت یا لمینت بودن شیشه ها، مساحت و ابعاد شیشه ها و ضخامت آنها و کیفیت یراق آلات به کار رفته و از همه مهم تر کیفیت محصول و نام کشور سازنده در قیمت نما شیشه‌ای تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست