دکوراتیو کردن شیشه ها به چه منظور می‌باشد؟

شیشه های دکوراتیو چاپدار و همچنین استفاده از شیشه های تزئین شده به منظور زیباسازی و ساخت دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها بکار می روند و عموما در کارگاه های تولید شیشه دوجداره و با فرآیندهایی از جمله رنگ آمیزی و چاپکاری بر روی انواع شیشه انجام می‌شوند.

شیشه های دکوراتیو

شیشه های دکوراتیو

دکوراتیو کردن شیشه ها جهت به وجود آوردن رنگ، طرح و شکل های مات و شفاف انجام می‌شود که زیبایی بصری بخصوصی به شیشه ها می‌بخشد و قابل انجام بر روی شیشه های مختلف ساختمانی از جمله شیشه های لمینیت، سکوریت و همچنین شیشه های دوجداره است.
شیشه از گذشته تا به حال نقش بسیار مهمی در معماری داشته و در سالهای اخیر نیز دکوراتیو شیشه و ساخت انواع شیشه های تزئینی به شیوه نوین در بناها و ساختمان های با کاربری متفاوت متداول شده است.

روش های مختلف دکوراتیو کردن شیشه ها

دکوراتیو شیشه به شیوه های مختلفی چون رنگ کردن، سندبلاست، اسید کاری، فیوز گلس، استین گلس و… انجام می شود. در نگاهی دیگر می توان انواع دکوراتیو شیشه را به صورت زیر مورد بررسی قرار داد:

1- دکوراتیو کردن شیشه ها به شکل مات

مات شدن شیشه یا به عبارتی دکوراتیو شیشه به صورت مات با به کارگیری نوعی اسید قابل انجام است. شیشه های متلوکس مات دکوراتیو شده در برابر لک شدن مقاومت بالایی دارند و نور را از خود عبور نمی‌دهند. در این نوع شیشه ها از چسب پلی سولفاید و لایه ای لمینت جهت افزایش ایمنی شیشه استفاده می‌کنند.

2- شیشه های چاپدار دکوراتیو شده

شیشه های اسپندرال یا چاپدار نوع دیگری از شیشه های غیر‌شفاف می‌باشند که در رنگ های متنوعی می‌توانند وجود داشته باشند. دکوراتیو شیشه های چاپدار به واسطه پخت مرکب سرامیکی آنها انجام می‌گیرد. در دکوراتیو از شیشه های تک جداره و یا دو جداره استفاده می‌شود. همچنین شیشه های چاپدار را می‌توانیم در ویترین‌ها، کابینت‌ها، فضای خالی بین اتاق ها و… استفاده نماییم.

شیشه های چاپدار دکوراتیو شده

شیشه های چاپدار دکوراتیو شده

چاپ روی شیشه توسط دستگاه چاپ UV صورت می‌گیرد و از این رو می‌توانیم هر عکس دلخواه اعم از عکسهای خانوادگی و عکس ازدواج را به سادگی بر روی شیشه چاپ نموده و با به کارگیری یراق آلات مخصوص آن را در هر جایی از ساختمان نصب نماییم. به دلیل داشتن استحکام بالا و مقاومت در برابر حرارت و ضربه بهتر است چاپ روی شیشه هایی چون میرال یا سکوریت انجام گیرد.

3- سند بلاست شیشه

همانطور که از نام آن پیداست سندبلاست (sandblast) کردن شیشه نوعی فرآیند پاشش ماسه ای مخصوص بر روی شیشه می‌باشد. واضح است که شیشه های تولید شده با این روش، مات خواهند بود که از آنها در مکان هایی چون دیوارهای اتاق ها و حمام می‌توانید از آنها استفاده کنید. شیشه های سندبلاست به سادگی طرح پذیرند و در مواردی مثل ایجاد طرحی دلخواه چون لوگوی شرکت یا هر طرح ساده و پیچیده دیگری به کار می‌روند.

4- دکوراتیو کردن شیشه های لمینیت

شیشه های لمینیت رنگی دکوراتیو شده علاوه بر زیبایی ظاهری در برابر ضربه و پرتوی UV مقاومت بالایی دارند. این نوع از شیشه ها از تعدادی لایه شیشه تخت ساخته شده اند و به واسطه لایه ای PVC به هم متصل شده اند. تمامی ویژگی های شیشه های لمینیت از جمله عایق بودن حرارتی و صوتی با انجام دکوراتیو شیشه لمینیت حفظ خواهد شد.

5- دکوراتیو کردن شیشه با عملیات لاکوبل

هنگامی که پس از انجام عملیات رنگ آمیزی، سطح شیشه توسط لایه ای از PVC پوشانده شود گفته می‌شود در این نوع از شیشه ها عملیات لاکوبل انجام شده است. با انجام دکوراتیو لاکوبل، ضمن افزایش ایمنی شیشه، از رنگ روی آن نیز محافظت می‌شود.

دکوراتیو کردن شیشه با عملیات لاکوبل

دکوراتیو کردن شیشه با عملیات لاکوبل

پنجره های سه جداره با شیشه های رنگی لاکوبل شده هم به صورت شفاف و هم به صورت مات در بازار وجود دارند. تولید شیشه های رنگی لاکوبل نوعی صنعت سبز محسوب می‌شود که باعث ایجاد هیچ گونه آلودگی در محیط نمی‌شود چرا که در تولید آنها از هیچ ماده شیمیایی ناسازگار با محیط زیست استفاده نمی‌شود.

6- دکوراتیو شیشه به شکل طرح شکسته

در این نوع از عملیات دکوراتیو، طراحی به گونه ای انجام می‌شود که گویی ظاهری شکسته دارند اما در حقیقت این ظاهر صرفا جهت زیبایی به وجود می‌آید و برخلاف تصور عام از نام این نوع از شیشه ها، شیشه های دکوراتیو طرح شکسته مقاومت بالایی در مقابل ضربه و نیرو از خود نشان می‌دهند. از این نوع شیشه ها بیشتر در ساخت کف های شیشه ای و پله ها استفاده می‌شوند.

7- دکوراتیو طرح سنگ شیشه

این نوع از شیشه ها برای کسانی که به طبیعت علاقه مند هستند و تمایل به استفاده از المان های طبیعی در طراحی دکوراسیون منزل خود دارند پیشنهاد می‌شود. بر روی شیشه های دکوراتیو شده طرح سنگ، الگویی از طرح و بافت سنگ های طبیعی با بهره گیری از نوین ترین فناوری های روز دنیا به وجود آمده است. در هر بخشی از ساختمان از جمله دیوارها، کف، پله ها، آشپزخانه و… می‌توان از شیشه های دکوراتیو طرح سنگ استفاده کرد.

شیشه های دکوراتیو چاپدار

اسپندرال یکی از انواع شیشه های رنگی می‌باشد در این نوع شیشه ها همانطور که از نام آن پیداست طراحی و چاپ به شکل های مختلف روی شیشه صورت می‌گیرد که شیشه به صورت غیر شفاف است و طبیعتا پشت شیشه روئیت نخواهد شد، شیشه چاپی یا اسپندرال از نظر ساختاری به صورت تک جداره، دوجداره و لمینت و سکوریت ساخته می‌شوند.

شیشه های دکوراتیو طرحدار

شیشه های دکوراتیو طرحدار

شیشه‌های چاپدار به شیشه‌هایی گفته می‌شود که قابلیت چاپ تصاویر و اشکال مختلف بر روی آنها فراهم گردیده است. این نوع شیشه بر روی انواع شیشه رنگی، شیشه کریستال و… قابلیت اجرا دارد. شیشه‌های چاپی دارای انواع طرح و رنگ هستند و بیشتر در فضاهای داخلی مانند آشپزخانه‌ها، اتاق خواب‌ها و… استفاده می‌شوند. در اجرای شیشه‌های چاپی پیش از هرچیز لازم است شما تصویری با رزولوشن بالا ارائه دهید تا نتیجه کار یک شیشه با کیفیت بالا و طرحی واضح و شفاف باشد.

در صنایع شیشه و آینه لاکوبل با بهره گیری از برترین دستگاه چاپ می‌توانید شیشه چاپی طرح دار مورد سلیقه خود را در طیف وسیع رنگی داشته باشید فقط کافیست که طرح مورد نظر خود را برای کارشناسان ما ارسال نمایید.

شیشه بین کابینت طرحدار چاپدار

شیشه‌های چاپدار بیشتر برای استفاده در دکوراسیون داخلی آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع شیشه‌ها با اجرای انواع طرح‌های رنگی فضایی شاد و لوکس را در آشپزخانه‌ها به وجود می‌آورند. شیشه‌های چاپی با وجود داشتن طرح و رنگ دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و دما هستند در نتیجه شما می‌توانید با خیال راحت از این شیشه‌ها در آشپزخانه به خصوص به عنوان شیشه بین کابینتی طرحدار استفاده نمایید. شیشه بین کابینتی به دلیل ایجاد جلوه‌های نوری جذاب فضای آشپزخانه را به محیطی گرم و دوست داشتنی تبدیل می‌کند که گذراندن وقت در آن برای خانم‌های خانه را دل انگیز می‌نماید.

شیشه های دکوراتیو چاپدار

شیشه های دکوراتیو چاپدار

شما می‌توانید هر نوع طرحی را که دوست دارید انتخاب نمایید تنها کافی است طرح مورد نظر شما از کیفیت تصویر خوبی برخودار باشد و در صورت بزرگنمایی تار و شطرنجی نشود. بیشترین فضایی که در آشپزخانه‌ها از شیشه‌های چاپی استفاده می‌شود فضای بین کابینتی پشت اجاق گازها و سینک‌های ظرفشویی است.

شیشه‌های دکوراتیو چاپدار در دکوراسیون داخلی

شیشه‌های چاپی علاوه بر آشپزخانه در تمامی فضاهای داخلی قابل استفاده هستند، دیوارهای اتاق خواب، پذیرایی و نشیمن یا حتی دیوار دفاتر اداری و تجاری شما که جایگاهی برای نمایش اندیشه و سلیقه شما می‌تواند باشد. از این نوع شیشه به عنوان جداکننده فضاها و پارتیشن بندی فضا نیز می‌توان استفاده نمود.

شیشه بین کابینتی

شیشه بین کابینتی

از شیشه‌های چاپی در شیشه‌های حمام، درب‌های کابینت‌ها و کمدها، درب‌های شیشه ای ساختمان‌ها و… نیز استفاده می‌شود. شما می‌توانید با انتخاب یک رنگ و طرح مناسب در شیشه چاپی تحول بسیاری را در فضای داخلی خود ایجاد نمایید.

کاربردهای شیشه‌های دکوراتیو چاپدار یا اسپندرال:

چاپ کردن عکس های عروس و داماد بر روی شیشه، چاپ کردن عکس های خانوادگی بر روی شیشه، شیشه های چاپداری که بین کابینت ها استفاده می‌شوند. طراحی لوگو بر روی شیشه، چاپ کردن تصاویر تبلیغاتی بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی، چاپ کردن تصاویر آرام بخش و طبیعت بر روی شیشه سقفی، چاپ کردن تصاویر فشن بر روی شیشه کف، چاپ عکس بر روی شیشه ی حمام، چاپ عکس بر روی دیوارهای شیشه ای بین اتاق ها

دکوراسیون داخلی

دکراسیون داخلی

شیشه های چاپدار بیشتر به عنوان شیشه بین کابینتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و دیگر نیازی به استفاده از ام دی اف های رنگی که پس از مدتی دچار پوسیدگی شده و تغییر حالت می‌دهند نیست، شیشه های چاپی را براحتی می توانیم تمیز کنیم و از درخشندگی آن لذت ببریم. از دیگر کاربردهای شیشه چاپدار یا اسپندرال می‌توانیم به اجرای کابین دوش شیشه ای طرح دار اشاره کرد که این روزها در ساختمان های نوساز و لوکس میل به ایجاد نمای شیشه ای حتی در سرویس بهداشتی وجود دارد.

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست